Aldrig har jag sådan skrivabstinens som när året närmar sig sitt slut. Jag skulle vilja ha tid att titta tillbaka och minnas allt det roliga och nya vi upplevt. Men har man inte skrivit nästan något alls under året är det svårt att gå tillbaka i en blogg. Kanske blir jag bättre på att skriva nästa år, kanske inte. Men jag är inte redo att ge upp dokumentationen här ännu.
Vad jag vet kommer inte 2025 föra med sig några stora förändringar i Floristgaraget eller odlingen. Har jag tur får jag bytt ut garagedörren mot ett fönster och en mindre dörr (och därmed slippa arbetet med att isolera varje vinter).
I odlingen blir det många säkra kort, några blommor jag har saknat (gladioler tillexempel) och förstås också några testodlingar så som stor vaxblomma och musselsyska. I trädgården (allt förutom odlingen) börjar rabatterna se ut som rabatter efter några år av byggande, men en del ska ännu flyttas där.

Den delen av gården vi byggde upp under våra 3-4 första år, "Parken" börjar vara i stort behov av en lättare renovering. En del växter har växt sig stora, en del har hamnat i skugga och en del har vi bara gett upp med. Men just det här området brukar inte bli upprioriterat så vi får se hur det blir. Vi skulle behöva bygga en ny trappa, så i samband med det kan det ju faktiskt hända att det blir lite förändringar i rabatterna närmast.
Vem vet, det här kanske blev startskottet på att fortsätta blogga med väldigt låg tröskel.
Ps. Hur kunde jag glömma att 2025 kanske kan vara året när jag börjar bygga det nya växthuset!?
コメント